ALERGO-TESTOVI – KONTAKTNI I NUTRITIVNI ALERGENI
Glavobolja, kijanje, curenje iz nosa, crvenilo na koži, osipi, svrab… svakodnevica su savremenog čoveka. Pre svega to se odnosi na osobe koje žive u urbanoj sredini.
Veoma često ove simptome objašnjavamo stresom ili padom imuniteta, ali sve češće kao razlog navodimo i alergije. Ta konstatacija toliko je učestala da se stiče utisak da većina čovečanstva ima alergijsku reakciju na neki od elemenata koji je nerazdvojiv deo savremenog načina života: zagađenost, polen, grinje, životinjsku dlaku...
Ovaj utisak ne vara – činjenica je da se broj obolelih od alergijskih bolesti povećava iz godine u godinu i da se u poslednje dve decenije utrostručio.
U našoj svakodnevnoj dermatološkoj praksi, susrećemo se sa pacijentima koji se žale na svrab, crvenilo i osip na koži, a koje vrlo često možemo povezati sa određenom vrstom alergijske preosetljivosti. U tom smislu, alergo-testovi na kontaktne i nutritivne alergene koje izvodimo omogućavaju nam da mnogo lakše dođemo do potvrde o preosetljivosti i postavljanja dijagnoze.
KAKO IZGLEDA ALERGO-TEST?
U prepoznavanju alergijske preosetljivosti, važno je da tokom
dermatološkog pregleda, obavimo i detaljan razgovor sa pacijentom. Tokom razgovora, postavljamo niz ciljanih pitanja – o radnoj sredini, prehrambenim navikama, toku svakodnevice, okruženju u kom žive...
Na osnovu odgovora na sva ova pitanja i zaključaka dermatološkog pregleda, u pojedinim slučajevima moguće je povezati uticaj nekih potencijalnih alergena na promene na koži i tada se odlučujemo za izvođenje alergoloških testova.
Veoma je važno da rezultate testiranja tumači iskusni lekar, jer se u mnogim slučajevima pojavljuju lažno pozitivni rezultati. U lečenju alergijskih reakcija veoma važna i saradnja dermatologa i alergologa, zbog toga naše pacijente često upućujemo kod specijaliste alergologa na dalja ispitivanja. Sa druge strane, alergolog specijalista veoma često svoje pacijente upućuje kod nas.
U ordinaciji Derma Viva izvodimo epikutane testove na kontaktne i nutritivne alergene. Ukoliko postoji sumnja da određeni kozmetički preparati, bižuterija, guma, konzervansi ili neke druge supstance sa kojima se dolazi u kontakt, izazivaju promene na licu, kapcima, šakama, vratu ili drugim delovima tela, preporučuje se epikutano testiranje na kontaktne alergene.
Epikutano testiranje na kontaktne alergene obuhvata alergene koji najčešće izazivaju alergijske kontaktne dermatitise na evropskom području (nikal, kobalt, hrom, formaldehid...).
Epikutano testiranje na nutritivne alergene služi za dokazivanje kasnog tipa preosetljivosti na hranu, gde se simptomi na javljaju odmah nakon konzumiranja, već najčešće nekoliko dana po unošenju namirnice. Ovakvo testiranje je potrebno u slučajevima nejasnih digestivnih tegoba, kao i ekcema koji neuobičajeno reaguju ili se pogoršavaju. U epikutanom testiranju na nutritivne alergene koriste se pripremljeni ekstrakti namirnica ili same namirnice (jaje, kravlje mleko, koštunjavo voće, soja, kikiriki , pšenično brašno…). Ukoliko pacijent povezuje svoje tegobe sa nekom drugom namirnicom, može se i ta namirnica aplikovati, ali je jako bitna interpretacija rezultata, jer je mogućnost greške prisutna. Ipak, zlatni standard za sigurnu dijagnozu je eliminaciona dijeta u trajanju od dva meseca , pa ponovno započinjanje korišćenja te hrane kako bi se potvrdio rezultat ovog načina testiranja.
Epikutani test se izvodi tako što se na koži leđa aplikuju flasteri sa alergenima, koji se skidaju nakon 48 sati. Prvo očitavanje se vrši odmah nakon skidanja flastera, a 72 časa od aplikovanja flastera obavlja se drugo očitavanje. Ukoliko postoji preosetljivost na određeni alergen, na mestu kontakta kože sa njim javlja se crvenilo sa malim mehurićima ispunjenim bistrom tečnošću.
KOJI SU EFEKTI ALERGO-TESTA I ZAŠTO JE VAŽAN?
Alergija je preosetljivost organizma na supstance koje u njega dospevaju kroz disajne puteve, hranom ili putem kože. Simptomi alergijske reakcije mogu biti opšti (sistemski) ili lokalizovani na organ ili organski sistem putem kojeg je alergen ušao u telo (koža i sluznice, digestivni ili respiratorni sistem). Spisak supstanci na koje možemo biti alergični je veliki. Svaka supstanca iz okoline je potencijalni alergen, što znači da može izazvati alergijsku reakciju, zato je veoma važno utvrditi šta je uzrok alergijske reakcije jer jedino na taj način uz određeni način života, terapiju i negu mogu se ukloniti simptomi alergije.
Postoje razni tipovi alergija sa manje ili više neprijatnim, a ponekad i po celokupno zdravlje opasnim simptomima. Svaka vrsta alergije leči se na drugačiji način. U lečenju se koriste kortikosteroidi i antihistaminici, u različitim oblicima i dozama. U najtežoj formi alergijske reakcije daje se i adrenalin, ali najvažnije je, kad god je to moguće, izbegavati kontakt sa alergenima.
Savet plus:
Kada kažemo alergija, u većini slučajeva mislimo na alergije disajnih puteva i alergije na koži. Ali novija istraživanja potvrđuju da i izazivači alergija disajnih puteva u značajnoj meri u organizam dospevaju preko kože. Nega i zaštita kože važan je faktor u borbi i protiv ovog tipa alergija jer se na taj način održava celovitost hidrolipidne barijere kože, koja predstavlja zaštitu od dejstva potencijalnih alergena iz spoljašnje sredine.